Oszd meg!

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Közösség

Belépés

E-mail cím:
Jelszó:

Történelem

Honnan ered a Vörös Ördög becenév?
 
 
 
 
A Manchester United köztudottan 'Red Devils'-ként, azaz Vörös Ördögökként ismert. Sokak azonban nincsenek tisztában ennek eredetével, úgyhogy lássuk az igazságot.

Nos miért is hívják Vörös Ördögöknek a United játékosait... Talán mert a klubot salfordi sátánisták alapították? A válasz nem (habár 1878-ban, amikor Newton Heath néven megalapult a klub a 'The Heathens', tehát a 'Pogányok' becenevet kapták, ami valljuk meg igen vallásellenesen hangzik). Az 1902-es névváltoztatástól kezdve a Manchester United FC játékosai egyszerűen a 'The Reds' (Vörösök), vagy a 'United' néven szerepeltek a köznyelvben, amíg nem a média az 1950-es években ki nem találta a híres 'The Busby Babes' (Busby bébik, Busby fiókák) kifejezést. Ám ez a becenév nem sokáig volt használatos, ugyanis az 1958-as müncheni légikatasztrófa után elvesztette mind aktualitását, mind jól megszokott varázsát.

Az 1960-as évek elején a salfordi rögbicsapat Franciaországban vendégszerepelt, ahol vörös mezben szerepeltek, és Vörös Ördögökként váltak ismertté a tojáslabdasportban. Ez a becenév a United akkori menedzserének, Sir Matt Busbynak is elnyerte tetszését. Azt gondolta, hogy egy veszélyes ördög sokkal megfélemlítőbb lehet az ellenfelek számára, mint az angyali bébik kifejezés. Ennek következése képpen kijelentette, hogy a Manchester United beceneve is a továbbiakban "The Red Devils" lesz. Hamarosan a klub egyre több helyen kezdte el feltüntetni az ördögös logót (elsősorban meccsfüzetekben és sálakon).

A United klubcímere eredetileg a 'City of Manchester coat of arms' volt. A 60-as évek közepén ezt a variánst már a jelenlegihez is hasonlító tervezettel átformálták, de ekkor az ördög helyett még a három csík volt a címeren - ami hagyományosan a város három folyóját jelképezte. Majd 1970-ben a klub jelképét áttervezték, és ezúttal a végleges kivitelezésben már a csöppnyi ördög is ott volt a logó közepén, vasvillával a kezében.

Az 'ördög szimbólum' 1973-ban került rá első alkalommal a klub hazai szerelésére. Azóta a United tulajdonképpen ugyanezt a címert használja, mindössze azzal a változtatással, hogy 1998-ban a 'Football Club' szöveget levették róla - rengeteg konzervatív szurkoló bosszúságára. Ez a logó mára a világ egyik legismertebb és legjelképesebb címerévé nőtte ki magát.

Nem is olyan régen a klub bevezette hivatalos meccskabalaját is, akinek neve nem más mint 'Fred, az Ördög'. Egy óriási Vörös Ördögről van szó, aki a hazai meccseken szolgál a csapat szerencsehozójaként, és akinek nem mellékesen hatalmas kereskedelmi értéke van. Ugyanis a gyerekek és az idősebb szurkolók is zsákszámra vásárolják a különböző 'Fredes' ajándéktárgyakat.

Talán sokan még ezek után is a másik megközelítésen töprengnek, de gondoljunk csak bele. Ha a United csakugyan a liga sötét sátánja lenne, akkor miért olyan sikeresek. Ellenben a Southamptonnal, akiknek beceneve a Szentek; vagy az Evertonnal, akiknek stadionjuk egy templom mellett áll. Nyílván minden csapatnak megvan a saját 'isteni' erővel bíró kabalája, jelképe, ami szerencsét hoz a játékosoknak. Azonban a mai futballban már a legtöbb csapat saját pszichológussal, lelkésszel is rendelkezik. A Manchester Unitednél John Boyers tölti be ezt a szerepet, akinek nem kevés érdeme van - természetesen csak Fred után - a csapat által gyakran szerzett utolsó percekbeli gólokban.